Raport sugeruje, że 1 milion dolarów okupu Bitcoin został spieniężony na Binance.

Zespół ds. bezpieczeństwa Binance wyjaśnia, że systemy i techniki bezpieczeństwa stale się rozwijają, aby identyfikować złośliwe działania przy jednoczesnej minimalizacji fałszywych wyników pozytywnych.

Badacze odkryli dowody na to, że ponad milion dolarów Bitcoin (BTC) z adresów związanych z atakami Ryuk na oprogramowanie okupujące zostało przeniesione przez portfel na Binance.

Według raportu Forbesa z 23 sierpnia badacze pobrali próbkę 63 transakcji, co stanowi 5,7 mln dolarów z ponad 61 mln dolarów, które według szacunków FBI zostały skradzione przy użyciu oprogramowania okupującego Ryuk.

Z 5,7 miliona dolarów, 1.064.865 dolarów Bitcoin Up z wielu adresów portfeli zostało przebitych przez wiele niepowiązanych ze sobą portfeli, zanim ostatecznie trafił do Binance, gdzie został zrealizowany.

Portfel Binance był w użyciu jeszcze w tym miesiącu, chociaż ostatnia transakcja, która miała miejsce 22 sierpnia, zaledwie dzień przed opublikowaniem artykułu Forbesa, całkowicie opróżniła portfel.

Pozostałe 4,7 miliona dolarów Bitcoinu, które zostały wyśledzone przez naukowców, są obecnie nadal przechowywane w wielu adresach poza wymianą.

Cointelegraph rozmawiał z zespołem bezpieczeństwa Binance’a o tym incydencie, który wyjaśnił, że transakcje opisane w artykule Forbesa miały miejsce ponad 18 miesięcy temu, a odpowiednie konta były śledzone i przeglądane w tym czasie.

Co więcej, zamienny charakter większości kryptokryptokryształów sprawia, że po połączeniu tych dwóch rodzajów żetonów nie można stwierdzić, czy dany żeton pochodził z oszukańczego lub legalnego źródła:

„Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że Binance ma wielu różnych klientów działających na jego platformie, przy czym niektórzy z nich otrzymują takie środki w ramach prostych transakcji typu peer-to-peer, a inni w ramach usług korporacyjnych, które wykorzystują naszą platformę do zwiększania płynności“.

Binance posiada szereg systemów bezpieczeństwa, wykorzystujących różne techniki do identyfikacji potencjalnie złośliwych działań. „System ten jest stale udoskonalany, aby zapewnić maksymalną czujność w odniesieniu do takich działań, jednocześnie minimalizując ryzyko wystąpienia fałszywych alarmów“.

Jak donosi Cointelegraph, Binance współpracował ostatnio z organami ścigania na Ukrainie, aby pomóc w schwytaniu bandy cyberprzestępców próbujących wyprać 42 miliony dolarów poprzez wymianę.